Duyurular

BERAAT KANDİLİ

Değerli Kardeşlerim,

12.06.2014 Perşembe günü akşamı BERAT KANDİLİDİR.

Bütün İslam alimleri ve Evliyaları gibi Hacı Babamız da Berat kandilini en güzel şekilde değerlendirmemizi tavsiye ediyor. O günü yani Perşembe gününü oruçlu geçirmek akşamınıda ibadetle meşgul olmanın faziletinin çok olduğunu belirten Hacı babamız berat kandilinde meydana gelen hadiselerden kısaca şöyle bahsetti.

Berat kandili kısaca: Kur’an-ı Kerimin levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indirildiği, İnsanların bir senelik hayat,ölüm ve rızıklarının gözden geçirildiği, Müslümanların af ve lütuflara nail olduğu, İbadet ve taatte bulunanların tevbe ve istiğfarda bulunanların cehennemden kurtuluş beratlarının verildiği mübarek bir gecedir.

Bu gecenin Kur’an-ı Kerimde de bildirildiği üzere hususiyetlerinden bazıları şunlardır:

*Hikmetli her iş -biz kullarının bir senelik rızıkları yani bir senelik kazanacağı maışet ve rızkı ve ,ecelleri,yani bu sene içerisinde öleceklerin isimlerinin Azrail a.s’a verilmesi,deprem ,zelzele,fırtına gibi bir takım tabiat olaylarının meydana gelip gelmeyeceği bu gecede ayırt edilir,ve yazılır.

*Bu gecede ibadet etmek çok faziletlidir.
*Bu gecede rahmet iner.Hadisi Şerif’te “Şa’ban ayının yarısı olduğu gece(berat gecesi)Allahü tealanın rahmeti dünya semasına iner…” buyruldu.
*Müminler mağfiret olunur,günahları bağışlanır.
*Rasülüllah Efendimize tam şefaat salahıyeti verilmiştir.

Peygamber Efendimiz Şa’ban’ın 13.gecesinde Allahü Teala’dan ümmeti için şefaat istedi.Allahü Teala ümmetinin üçte birine şefaat izni verdi.

14.gecesi kalan ümmeti için şefaat istedi.Cenab-ı Hak üçte ikisine şefaat izni verdi.

15.gecesi geriye kalan ümmeti için şefaat izni istedi.Allah-ü Teala- devenin sahibinden kaçtığı gibi Allah-ü Teâlâ’dan kaçanlar hariç-ümmetinin tamamına şefaat izni verdi.

Bu Gece’de Zemzem suyunun açık bir şekilde artmasıAllah-ü Teala’nın bir sünneti,adet-i ilahisidir.Burada ilahi ilimlerin,hakikat ehlinin kalbinde artacağına işaret vardır.

Bizim de bu güzel geceyi ibadetle geçirmemiz gerekir. Bu akşam dergahımızda İftarımız vardır. İftardan sonra sohbet olacaktır. Daha sonra Yatsı namazı ve bir günlük kaza namazının ardından tespih namazını da eda ettikten sonra Rabbimizi Zikredeceğiz İnişaallah. Allaha emanet olun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates