Duyurular

Hamd,ve Şükr nedir

HAMD NEDEMEKTİR, 

ŞÜKR İLE HAMD ARASINDA Kİ FARK 

Çok kereler Hamd ve Şükr arasında ki farkın ne olduğunu unuturuz. Aşağıda ki bilgilerin çıktısını alrsak (yazdırırsak) yanımızda bir kaç gün bulundurduğumuzda aradaki farkı biz anlayacağız.


“Hamd etmek şükr etmekten daha kıymetlidir.

Çünkü şükr etmekte, sevgilinin nimetlerini düşünmek vardır, onlar gözönündedir. Bu ise sıfata ve fiile yönelmektir.

“Hamd ederken düşünülen ise, hamd edilen Zât’ın güzelliğidir; O’nun hüsn-i cemâli yani bizzat kendisi gözönündedir. Yani nimetleri de, elem ve keder vermesi de hep sevilmekte, medhedilmekte/övülmektedir. Zira, Cenâb-ı Hakk’ın verdiği elemler-ıztıraplar, hüzün ve kederler de, nimetleri gibi güzeldir.

“Görülüyor ki, hamd; senâ etmenin, övmenin en üstün şeklidir ve özünde hüsn-i cemâl mertebesini daha çok toplamakta; dolasıysile sevinç hâlinde de, üzüntü ve sıkıntı hâlinde de hamd edilmektedir.

“Şükür ise; nîmet zamanlarında olup devamlı değildir. Nîmet kalmayıp ihsan-ikram bitince, şükür de çabucak kaybolur gider.” (el-Mektûbat, İmâm-ı Rabbâni, 2, 33)

Kısacası hamd şükür’den daha umumidir; bollukta da darlıkta da, sağlıkta da hastalıkta da, hüzünde de sevinçte de hamd edilir/edilebilir.

Ama şükür sadece nimet mukabili ve o nimetin ziyadeleşmesi/artması için olduğundan, hastalıkta ve sıkıntılı anlarda, kötü durumlarda şükredilmez… Şükredilirse, içinde bulunduğumuz o kötü halin -Allâh korusun- daha da artmasına sebep olur.

Horosan erenlerine sormuşlar, siz yemek bulduğunuzda ne yaparsınız,

onlarda,  yemek bulduğumuzda ŞÜKR ederiz. 

Bulmadığımızda da HAMD ederiz diye cevap vermiş. 

Ne dersiniz tam Derviş’ane bir vevap değilmi.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates